Historie holení a značek Gillette a Wilkinson

Milí návštěvníci našeho obchodu oholse.cz zde se dozvíte něco málo z historie hlavních značek specializujících se na výrobu a prodej hodlicích potřeba, a to značek Gillette a Wilkinson Sword.

 

Nejprve něco málo o značce Wilkinson Sword

 

Samotná značka Wilkinson začíná svůj život mnohem dříve než Gillette, a to již v roce 1772, kdy se Henry Nock přesídlil z anglického Birminghamu do Londýna. Tehdy však nevyráběl žiletky, ale pistole, a to velmi úspěšně. Žiletky začal vyrábět až jeho vnuk, Henry Wilkinson, který též původní firmu Nock, Jover & Co. přejmenoval na James Wilkinson & Son a později v roce 1891 na Wilkinson Sword Company. Wilkinson měla na rozdíl od úzce profilované Gillette celou dobu mnohem širší záběr své produkce – již zmiňované zbraně, psací stroje, nůžky a na začátku 20. století dokonce i motocykly.

Henry Nock - zakladatel firmy WIlkinson & Son

První žiletky začíná Wilkinson vyrábět o trochu dříve než konkurenční a tehdy neznámý Gillette, a to v roce 1890. V roce 1898 vypustil Wilkinson na trh holicí strojek Pall Mall v novém designu (přestože šlo tehdy o významné zjednodušení holení, z dnešního pohledu je tento strojek velice složitým).

Wilkinson Pall Mall - nový holicí strojek 1896

Wilkinson Sword zůstává až do roku 2000 ve Velké Británie. V roce 2000 Wilkinson Sword definitivně zavírá výrobu ve Velké Británii a stěhuje se do německého Solingenu, kde zůstává dodnes.

 

Za významný milník v historii Wilkinson Sword co do holicích systémů lze považovat rok 1962, kdy Wilkinson zavedl první žiletky z nerezavějící oceli místo do té doby používané standardní uhlíkové oceli. Tím Wilkinson Sword docílil toho, že dnešní žiletky (až na některé low-costové značky či padělky) již nerezaví a vydrží dlouho použitelné.

 

Velmi důležitý je pak rovněž rok 1970, kdy Wilkinson uvádí na trh první žiletky v plastové hlavici. Tato inovace zvyšuje komfort i bezpečí při holení. V roce 2003 pak Wilkinson vypouští na trh řadu Quattro, včetně holicího strojku se zastřihávačem 3v1, Quattro Titanium Precision. V roce 2010 potom dnes velmi populární a oceňovanou řadu Hydro, včetně Hydro5, které sbírají ocenění po celém světě. Žiletky Hydro5 v různých verzích naleznete i v našem obchodě - http://oholse.cz/Wilkinson-muzi/rada-hydro3-hydro5


Přestože Wilkinson Sword nedosahuje takové popularity jako konkurenční Gillette, z historie je patrné, že Wilkinson přispěl co do vývoje holicích nástrojů v podstatě stejnou měrou. A co do kvality jde o dvě značky na v podstatě stejné úrovni.

Klasické Wilkinson Sword holicí strojky Dámské holicí strojky Wilkinson Quattro Hydro5 - nejlepší žiletky na světě?

Řada Intuition - dámské holicí strojky a žiletky od Wilkinson Zastřihovač a holicí strojek v jednom Bikini Trimmer pro dámské oholení

 

 

A nyní trocha historie o patrně ještě slavnější značce, a to o Gillette

 

Historie značky Gillette začíná v roce 1895, kdy tehdy čtyřicetiletého Američana jménem King Camp Gillette začíná zajímat problematika holení. Po šesti letech vymýšlení, tedy v roce 1901, si nechává patentovat svou vlastní žiletku a současně zakládá společnost American Safety Razor Company. Tu v roce 1904 přejmenovává na Gillette Safety Razor Company.

King Camp Gillette - zakladatel firmy Gillette

Nutno podotknout, že to nebyl King Camp Gillette, kdo by žiletku vymyslel. Žiletky již tehdy existovaly, nicméně právě King Camp Gillette žiletku vylepšil, zjednodušil, snížil její cenu a vytvořil systém výměnných žiletek k holicímu strojku. Navíc žiletky v jeho podání dokázal velmi rychle a velmi úspěšně rozšířit do celého světa. Vždyť v prvním roce svého podnikání prodal jen 51 holicích strojku. V druhém roce jich však prodal již téměř 91 000.

Patent firmy Gillette

Gillette se stal časem nejprodávanější značkou holicích potřeb a současně z jeho dílny pochází řada nových nápadů a vylepšení. Až do roku 1971 nabízel Gillette a i ostatní výrobci pouze jednobřitové holicí strojky. Právě v roce 1971 přišel Gillette s modelem Trac II a Trac 2 Plus, respektive G2 a G2 Plus, který se stal prvním vícebřitým holicím strojkem na světě. Jeho následovníkem byl model Contour a později dodnes velice oblíbený Sensor či novější Sensor Excel a Sensor3 (mimochodem na oholse.cz je máme skladem v dostatečné zásobě - http://oholse.cz/sensor-excel-ziletky-10 ). V roce 1998 přichází trojbřitový holicí strojek Mach3 a v roce 2006 pětibřitový Fusion. Vedle toho přibývají další technická vylepšení, lepší zpracování břitů, technologie ProShield, bateriový holicí strojek, zvlhčovací proužky či natáčecí hlavice. V oblasti holicích potřeb pro ženy lze za začátek považovat rok 1980, kdy byl uveden model Sensor for Women, a hlavně potom rok 2001, kdy byl vyvinut z pánského modelu Mach3 nejoblíbenější holicí strojek pro ženy Gillette Venus.

 

Pro značku Gillette je potom důležitým mezníkem rok 2007, kdy se stává součástí Procter & Gamble a další vývoj a rozvoj tak již dnes probíhá pod taktovkou právě této obrovské korporace.

Klasické Gillette Fusion Gillette Sensor Excel pro muže Gillette Venus - klasika pro ženy

Fusion ProGlide Power holicí strojek pro muže Gillette jsou i pěny a gely Venus Embrace s držákem pro ženy